,,Szlakiem Powstania Styczniowego” – Grochowiska 2023

Dodał: Bartek Data: 2023-03-23 11:37:58 (czytane: 832)

Dnia 18 marca 2023 grupa uczniów wraz z harcerzami 41 BDWp ze Szkoły Podstawowej w Krzczonowie uczestniczyła w XXXII rajdzie ,,Szlakiem Powstania Styczniowego” – Grochowiska 2023.

Rajd był wstępem do wielkiego widowiska, jakie rozegrało się na polach miejscowości Grochowiska. Ten rok był wyjątkowy, bo była to okrągła 160. rocznica bitwy pod Grochowiskami.

Początek rajdu miał miejsce w Wełeczu, skąd po apelu przy ,,Sośnie na szczudłach” drużyna wyruszyła w trasę liczącą 5 kilometrów. Pogoda sprzyjała, było ciepło, świeciło słońce, więc wędrówka do celu była bardzo przyjemna i w ogóle nie męcząca. Cel - Grochowiska, gdzie w 1863 roku, stoczono jedną z najkrwawszych bitew na Ponidziu, zakończoną zwycięstwem Polaków. Przed rozpoczęciem imprezy, można było przyjrzeć się ,,ćwiczeniom” rekonstruktorów tej niezwykłej inscenizacji historycznej. Rozpoczęcie uroczystości nastąpiło  o godzinie 12:00. Odbyły się przemówienia, modlitwa za zmarłych, odczytanie Apelu Poległych i złożenie na mogile powstańczej wieńców i wiązanek kwiatów. W uroczystościach uczestniczyło wielu znamienitych gości. Po części oficjalnej na łąkach Grochowisk uczniowie byli świadkami widowiskowej rekonstrukcji bitwy. Największe wrażenia na dzieciach zrobiły: huk dział, płonące chaty, wystrzały karabinów, a także potyczki konnicy toczone na szable. Po zakończonej uroczystości pełni wrażeń i emocji uczniowie wrócili do domów z nadzieją, a raczej pewnością, że za rok znów się tam pojawią.

Małgorzata Woźniak

Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej

Dnia 22 marca 2023 r. w budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Opatowcu odbyły się eliminacje szczebla gminnego Ogólnopolskiego...