Wiadomości - Aktualności

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki

Dodał: Bartek Data: 2022-11-15 11:47:41 (czytane: 837)

W tym roku akcja odbywała się już po raz czwarty i Zespół Szkolno – Przedszkolny w Krzczonowie jak co roku aktywnie w niej uczestniczył. Udział brali wszyscy uczniowie – od przedszkolaka do ósmoklasisty. W różnych formach, ale z jednakowo dużym zaangażowaniem.

Inicjatywa odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. (źródło:https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/szkola-pamieta-2022--zapraszamy-do-udzialu-w-akcji)

Przedszkolaki wykonały prace plastyczne – znicze wyklejane bibułą w kolorach barw narodowych. Wraz ze swoimi paniami przyszły do szkoły, gdzie panie opowiedziały im o patronie szkoły oraz o pamiątkowej tablicy, która znajduje się na górnym korytarzu. 

Uczniowie z klas I – III zapoznali się z historią patrona szkoły oraz organizacją Bataliony Chłopskie, których tablica pamiątkowa znajduje się w szkole na górnym korytarzu. Wykonali też gazetkę przedstawiającą portrety patrona szkoły Jana Pszczoły „Wojnara”. Uczniowie przynieśli również liczne pamiątki rodzinne, których historię opowiedzieli na zajęciach w klasach.

Starsi uczniowie wykonali gazetkę o patronie szkoły, ale przede wszystkim udali się w teren i uporządkowali groby żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny:

·      na cmentarzu w Sokolinie patrona szkoły Jana Pszczoły „Wojnara” oraz Jego towarzyszy broni: Jana Saltarskiego, Kazimierza Krupę, Stanisława Grzywnę, Józef Stoksika, Bolesława Stoksika;

·         w Charbinowicach mogiłę – Grób Nieznanego Żołnierza;

·         na cmentarzu w Kocinie – zbiorową mogiłę poległych w obronie ojczyzny w 1939 r., w której spoczywają żołnierze Armii „KRAKÓW”: Jan Bugaj, Stanisław Feliksik, Adolf Fiszer, Józef Koryczan, Kazimierz Kirkier, Władysław Ściwiarski, Wilhelm Stera, Stefan Tekielak, Mikołaj Zając, Jan Zalego, Marian Winiarski oraz 15 niezidentyfikowanych poległych Żołnierzy Września 1939 r.

Uczniowie uporządkowali mogiły oraz postawili kwiaty i zapalili znicze. Była to również okazja do opowiedzenia nie tylko w jakich okolicznościach zginęli, ale też, a może przede wszystkim jak żyli…Zdjęć w galerii: 31
Przeczytaj kolejną wiadomość:

Akademia upamiętniająca Święto Niepodległości w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Krzczonowie

W przeddzień Święta Niepodległości odbyła się w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Krzczonowie uroczysta akademia upamiętniająca...