Wiadomości - Aktualności

Spotkanie autorskie z Adamem Ochwanowskim

Dodał: Radek Data: 2022-05-17 13:03:06 (czytane: 469)

W środę 11 kwietnia 2022 r., w Klubie Seniora w Kocinie odbyło się spotkanie autorskie z Adamem Ochwanowskim - pochodzącym ze Złotej Pińczowskiej poetą, działaczem kultury, autorem ponad dwudziestu tomów wierszy, tekstów piosenek oraz scenariuszy teatralnych.

W spotkaniu udział wzięli uczestnicy zajęć realizowanych w Klubie Seniora w Kocinie, a także członkowie Koła Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Opatowcu z Przewodniczącą Panią Henryką Srogą, Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Opatowca z Przewodniczącą Panią Janiną Siemieniec oraz członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy bibliotece w Opatowcu.

Przybyli również zaproszeni goście: Pani Anna Kliszewska-Luty – Skarbnik Miasta i Gminy w Opatowcu, Jarosław Naporowski – Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Opatowcu oraz Beata Adamczyk – Dyrektor Samorządowej Instytucji Kultury pod nazwą Gminna Biblioteka Publiczna w Opatowcu.

Spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze. Uczestnicy pozytywnie zaskoczeni byli wszechstronnością poety –  Adama Ochwanowskiego, którego teksty w niezwykle wzruszający sposób ukazują piękno Ponidzia, opowiadają trudne historie z życia okolicznych wsi, ale potrafią także być dość rubaszne. Pan Adam opowiedział uczestnikom spotkania o swojej drodze twórczej. Mówił o początkach, sięgających lat szkolnych, kiedy to porywy młodzieńczego serca przyczyniły się do powstania pierwszego utworu. Przytaczał również anegdoty z własnego życia, które zamieniały się we fraszki i utwory poetyckie.

Nasz gość mówił o istocie poezji, odpowiedzialności za słowo, ale także o przywiązaniu i szacunku do swoich korzeni, których nigdy się nie wstydził.

Spotkanie zakończyła diporama Krzysztofa Pęczalskiego "Ponidzie na Ziemi" z animacjami filmowymi Krzysztofa Pęczalskiego i tekstami A. Ochwanowskiego w wykonaniu Jerzego Treli.

Spotkanie realizowane w ramach Tygodnia Bibliotek Publicznych, było również okazją do podziękowania za działalność Samorządu Gminy na rzecz rozwoju biblioteki i czytelnictwa. Użytkownicy oraz pracownicy biblioteki pięknym bukietem obdarowali Panią Annę Klimaszewską – Luty – Skarbnika Miasta i Gminy Opatowiec.

Po części oficjalnej odbyło się spotkanie integracyjne przy pysznych słodkościach przygotowanych przez uczestników Klubu Seniora. Wspólnych tematów nie brakowało. Jednak wszystko co dobre szybko się kończy, w związku z czym uczestnicy już zaplanowali kolejne spotkanie. Tym razem w sercu gminy – w Opatowcu.

Beata Adamczyk

Zdjęć w galerii: 20
Przeczytaj kolejną wiadomość:

87. Rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego

Współwórca i budowniczy niepodległej Polski Marszałek Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 roku. Konsekwentnie realizował ideę zbrojnej...