87. Rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego

Dodał: Radek Data: 2022-05-13 11:48:36 (czytane: 1541)

Współwórca i budowniczy niepodległej Polski Marszałek Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 roku. Konsekwentnie realizował ideę zbrojnej walki o wolność Rzeczypospolitej. Pomnik usytuowany przy Wiślanej skarpie w Opatowcu przypomina o przeprawie Legionów, która miała miejsce we wrześniu 1914 roku i rozpoczynała marsz wojsk Piłsudskiego po wolność.

W listopadzie 1918 r. Józef Piłsudski z woli narodu został Naczelnikiem Państwa i rozpoczął proces budowy państwowości polskiej oraz Wojska Polskiego. Jako Naczelny Wódz poprowadził żołnierzy do walki o wschodnią granicę Rzeczypospolitej.

Józef Piłsudski chorował na nowotwór złośliwy wątroby, o czym większość społeczeństwa nie wiedziała. Jego śmierć 12 maja 1935 roku była szokiem. Żegnały go tłumy. Został pochowany na Wawelu, w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Serce marszałka złożono na wileńskim cmentarzu na Rossie, w grobie jego matki.

W związku z 87. rocznicą śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego, w dniu 12 maja 2022 r. Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec - Sławomir Kowalczyk wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej – Henrykiem Krycą, pod świeżo odrestaurowanym pomnikiem Marszałka złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze.

Beata Adamczyk

Podziękowanie

Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec Sławomir Kowalczyk wspólnie z sołtysami uczestniczył w zebraniach wiejskich z mieszkańcami ze wszystkich...