Wiadomości - Aktualności

Dożynki Gminne w Opatowcu

Dodał: Radek Data: 2021-08-18 07:59:56 (czytane: 1359)

Tegoroczne Święto Plonów mieszkańcy gminy Opatowiec obchodzili 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opatowcu.

Poza tradycyjnymi obrzędami dożynkowymi, mieszkańcy najmniejszego miasta w Polsce, całej gminy oraz uczestnicy uroczystości, świętowali 750-lecie lokacji miasta Opatowiec (1271-2021).

Tradycyjnie, dożynki rozpoczął barwny korowód prowadzony przez Orkiestrę Dętą z Kociny, w którym uczestniczyły delegacje z trzynastu sołectw prezentując okazałe wieńce dożynkowe. Na czele korowodu stali starostowie dożynek: Pani Anna Porębska oraz Pan Jarosław Tomal a także gospodarze uroczystości: Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec – Sławomir Kowalczyk oraz Sołtys Opatowca- Alfred Minior.

Dziękczynną Mszę Świętą w intencji rolników i ich rodzin w Kościele pw. Świętego Jakuba Apostoła w Opatowcu odprawili proboszcz tutejszej parafii – ks. Grzegorz Szlenk oraz proboszcz parafii Rogów – ks. Adam Dziadek.

Po nabożeństwie, na placu przy Domu Kultury odbyła się oficjalna część uroczystości dożynkowych. Uczestników powitali prowadząca Beata Adamczyk – dyrektor Instytucji Kultury oraz gospodarze święta plonów. Pan Burmistrz wyraził uznanie rolnikom za ich trud, wspomniał, że tegoroczne dożynki to nie tylko podziękowanie za plony, które udało się zebrać, ale także prośba o pogodę dla wciąż niezakończonych jeszcze żniw.

Na Dożynki Gminne w Opatowcu przybyli: Michał Cieślak – Minister, Członek Rady Ministrów, Maria Materny – reprezentująca Poseł na Sejm RP Agatę Wojtyszek, Jan Nowak- Starosta Powiatu Kazimierskiego, Jerzy Bojanowicz – Przewodniczący Rady Powiatu, Marek Kaźmierczyk – Wójt Gminy Rzeczyca, Jacek Piwowarski – Komendant Policji w Kazimierzy Wielkiej, Henryk Kryca – Przewodniczący Rady Miejskiej w Opatowcu wraz z radnymi, pracownicy UMiG w Opatowcu na czele z Zastępcą Burmistrza Łukaszem Marcem i Skarbnikiem Anną Klimaszewską-Luty, dyrektorzy szkół i jednostek organizacyjnych, sołtysi i mieszkańcy gminy.

Najważniejszą częścią dożynek było przekazanie symbolicznego chleba. Burmistrz Miasta i Gminy Sławomir Kowalczyk przyjął  go z rąk starostów. Wypieczony bochen z mąki z tegorocznych zbiorów, obiecał dzielić tak, aby nikomu z mieszkańców naszej gminy go nie zabrakło. Następnie, zgodnie ze staropolskim zwyczajem, podzielono ten chleb i poczęstowano nim uczestników uroczystości.

Kolejnym punktem uroczystości była prezentacja wieńców dożynkowych oraz wybór najpiękniejszego spośród trzynastu zgłoszonych do konkursu wieńców.
Do rywalizacji o tytuł najpiękniejszego wieńca dożynkowego w 2021 r. przystąpiły sołectwa: Opatowiec, Chrustowice, Chwalibogowice, Kamiennna, Kęsów, Kraśniów, Krzczonów, Ksany, Mistrzowice, Podskale, Rogów , Senisławice i Urzuty.

Komisja konkursowa w składzie: Elżbieta Szczęsna-Kusak – przedstawiciel Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Anna Klimaszewska-Luty – Skarbnik Gminy Opatowiec i Tomasz Paluch – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Krzczonowie, miała niezwykle trudne zadanie, gdyż wszystkie wieńce były przepiękne, a jednocześnie tak różnorodne.

Każdy zgłoszony do konkursu wieniec został nagrodzony. Komisja przyznała  wyróżnienia dla sołectw: Ksany, Podskale, Rogów, Senisławice i Urzuty.

Za najpiękniejszy jednogłośnie Komisja uznała wieniec sołectwa Chrustowice.

Po części obrzędowej odbył się konkurs historyczno-patriotyczny dotyczący wiedzy na temat naszej małęj Ojczyzny i historii Opatowca. Uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą, za co otrzymali atrakcyjne nagrody.
Zgromadzeni goście doskonale bawili się podczas występu gwiazdy wieczoru – grupy Toporki, a następnie podczas zabawy tanecznej z zespołem Top Secret.

W związku z obchodami 750-lecia lokacji miasta Opatowiec Burmistrz krótko przypomniał jego historię oraz wręczył przybyłym gościom pamiątkowe grawertony.
Warto dodać, że Burmistrz i Przewodniczący Rady Miejskiej złożyli wiązankę kwiatów w asyście harcerzy pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w 101.rocznicę Bitwy Warszawskiej przypadającą w tym dniu.

Organizatorzy zadbali o wiele atrakcji kulinarnych. Na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich serwowano tradycyjne potrawy, wypieki i wiele innych pyszności przygotowanych przez gospodynie z terenu gminy Opatowiec.  Dla najmłodszych również przygotowano wiele atrakcji.

Dożynki gminne w tym roku z pewnością były udane. Wszystko to dzięki zaangażowaniu wielu ludzi, w tym mieszkańców miejscowości Opatowiec, pracowników UMiG, oraz innym licznie zaangażowanym osobom, którzy wspólnym wysiłkiem, swoją obecnością stworzyli tegoroczne gminne święto plonów.

Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec składa serdeczne podziękowanie na ręce Starostów Dożynek Pani Anny Porębskiej i Pana Jarosława Tomala, Sołtysa Alfreda Miniora, dla Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Opatowca, Strażaków OSP, Orkiestry Dętej z Kociny, wszystkich mieszkańców za wykonaną pracę i kultywowanie pięknej tradycji.


 

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Nabór do Klubu Seniora w Kocinie

...