230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

Dodał: Radek Data: 2021-05-04 13:07:22 (czytane: 1698)

Gmina Opatowiec upamiętniła 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Symbolicznie też obchodzono święto Św. Floriana - patrona strażaków.

Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec, a zarazem Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP Sławomir Kowalczyk oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Henryk Kryca, w imieniu mieszkańców Gminy Opatowiec, udali się pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz pod znajdujący w rynku, zabytkowy wotywny krzyż, gdzie złożyli wiązanki i zapalili znicze.

Tegoroczna uroczystość, w związku z istniejącymi ograniczeniami, miała wymiar symboliczny. Niemniej, nieustająco, nawiązujemy do wieloletniej tradycji, podtrzymujemy ją, licząc, że w kolejnym roku będziemy mogli znów w pełni, godnie i licznie uczestniczyć w tych, jakże dla nas ważnych, świętach majowych.

Konstytucja 3-go Maja nie uchroniła nas przed dwustu laty przed utratą niepodległości, na długie 123 lata. Przyczyniła się jednak istotnie do przetrwania naszego ducha narodowego, do przetrwaniu Narodu, podobnie jak pamiętne (choć przecież przegrane) Powstanie Styczniowe.

Druhom strażakom, w dniu Ich święta, dziękujemy za bezinteresowną, ofiarną służbę dla drugiego człowieka w potrzebie, życząc im tyle powrotów ile wyjazdów do akcji.

3maj2021res.jpg

DSC_0014_1.jpg

DSC_0021_1.jpg

DSC_0023_1.jpg