Wiadomości - Aktualności

85. Rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu

Dodał: Bartek Data: 2020-05-13 08:22:04 (czytane: 994)

W dniu 12 maja 2020 roku obchodziliśmy 85. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 W imieniu mieszkańców gminy Opatowiec, Burmistrz Sławomir Kowalczyk upamiętnił ten dzień, zapalając znicz pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu. 

Pomnik stoi przy wysokiej nadwiślańskiej skarpie - Komendant spogląda w przeciwległy brzeg, zasilanej wartkimi wodami Dunajca "leniwej" Wisły. Według wielu, uznawany jest za jeden z najpiękniejszych... i zarazem najbardziej wymownych w Polsce.

W okolicy Opatowca, podkomendni J. Piłsudskiego przeszli swój chrzest bojowy, przedstawiony wiernie, w spisanych przez  Niego (w magdeburskiej niewoli)  "Moich pierwszych bojach".

W dniach 23, 24 i 27 września 1914 roku, I Pułk Piechoty Legionów toczył na Ziemi Opatowieckiej krwawe walki, przekraczając w trudnych wojennych warunkach po wielokroć, pod wrogim ostrzałem,  w tym miejscu dawną, zaborczą granicę austriacko-rosyjską. To na naszej Kieleckiej i Opatowieckiej Ziemi, rozpoczął się długi, żmudny i bolesny proces wykuwania się,  po 123 latach niewoli, na niepodległość,  naszej Ojczyzny. 

 

 

pomnik2020res_1.jpg 

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Wymiana kotła C.O. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Krzczonowie

Nowy piec CO w szkole w Krzczonowie...