Wiadomości - Aktualności

750 lat miasta Opatowiec

Dodał: Bartek Data: 2021-05-19 14:49:17 (czytane: 2167)

W sobotę, 15 maja przypadła, 750. rocznica lokacji na prawie magdeburskim miasta Opatowiec, wolą księcia krakowskiego i sandomierskiego Bolesława V Wstydliwego.

Miejscowość Opatowiec - jedna z najstarszych w Polsce, wspomniana była już w 1085 jako nadanie Judyty, żony księcia Władysława Hermana, dla opactwa Benedyktynów z Tyńca. 

Opatowiec położony był na szlaku ze Śląska na Ruś Kijowską i w pobliżu przeprawy przez Wisłę, co sprzyjało szybkiemu rozwojowi handlu. Miasto, dawnymi czasy było zasobne, z bardzo ważnym, jako ośrodek kupiecki, prawem składu. Wyposażone było w wodociągi i łaźnie miejskie, z bractwem literackim, z licznymi cechami rzemieślników (w XVI w. znajdowało się tu m.in. 55 warsztatów mistrzowskich, cztery młyny, port rzeczny), położone na skrzyżowaniu szlaków handlowych, tzw. ruskiego i węgierskiego, w wiekach średnich liczyło kilkakrotnie więcej mieszkańców niż obecnie. Za czasów Kazimierza Wielkiego było ich nawet 1500, dla pokazania skali - cała ludność Królestwa Polskiego szacowana była wtedy to ok 2 mln. ludzi.

Jako ciekawostkę można zauważyć, że założenie Opatowca na prawie magdeburskim jest wcześniejsze niż, przykładowo, Kielc, Tarnowa, Nowego Sącza, Buska-Zdroju, czy choćby Koszyc i Proszowic. Opatowiec jest równolatkiem dla Jędrzejowa. Starsze lokacje posiadają dla przykladu: stołeczny Kraków, Sandomierz, Bochnia, czy Nowy Korczyn. 

Miasto obdarzane było licznymi przywilejami, jarmarkami. Tutaj, król Kazimierz Jagiellończyk przyjmował posłów weneckich i wysłanników szacha perskiego w sprawie wojny z Turkami, tutaj odbył się zjazd szlachty małopolskiej w sprawie zwołania pospolitego ruszenia przeciwko Maciejowi węgierskiemu...

Miejscowość była ciężko doświadczona w czasie Potopu szwedzkiego. Domiarem nieszczęść były Zabory, I i II Wojna Światowa. Po Powstaniu Styczniowym. Z dniem 1 stycznia 1870 roku Opatowiec utracił prawa miejskie, które po 149 latach, 1 stycznia 2019 roku zostały mu znów przywrócone...

Według prastarych legend, ale i źródeł, tu urodził się i pokutował w swej pustelni Andrzej Świerad, pierwszy polski święty. Zasadźcą i pierwszym wójtem Lublina w 1317 r. był Maciej z Opatowca.

Dziś, to najmniejsze miasto w Polsce, które właśnie obchodzi wyjątkowy Jubileusz. Uroczyste upamiętnienie tego wydarzenia sprzed 750 lat z pewnością się odbędzie, ale w terminie nieco późniejszym, z przyczyn oczywistych...


Poniżej, fotokopia potwierdzenia zachowanego aktu lokacyjnego księcia Bolesława V z 1271 roku, potwierdzonego przez króla Kazimierza Jagiellończyka w 1456 roku. Oryginał aktu znajduje się w zbiorach Archiwum Narodowego w Krakowie, pod sygn. 29/657/1308.

Załączamy kilka zdjęć z Opatowca, oraz, jedynego w Polsce, pomnika księcia Bolesława, znajdującego się w Nowym Brzesku. Zdjęcia z archiwum gminy, oraz udostępnione "z lotu ptaka" od p. Winicjusza Włosowicza p. Kamila Markiewicza.

Artykuł:

Historyczny Dzień w dziejach Gminy Opatowiec

 

Zdjęć w galerii: 19
Przeczytaj kolejną wiadomość:

W ramach rewitalizacji zmienia się również nasza biblioteka

Dzięki pozyskanym przez Burmistrza Miasta i Gminy Opatowiec środkom, w ramach projektu „Rewitalizacja Opatowca szansą na rozwój...