105. rocznica chrztu bojowego I Pułku Piechoty Legionów Polskich

Dodał: Bartek Data: 2019-09-25 15:21:31 (czytane: 2540)

W niedzielę 22 września 2019 roku pod Pomnikiem „Ku chwale pierwszych bojów Józefa Piłsudskiego” w Czarkowach, gm. Nowy Korczyn, uroczyście obchodzono 105. rocznicę walk żołnierzy legionowych na Ziemi Opatowieckiej i Nowokorczyńskiej

Uroczystości rozpoczęła polowa msza święta u stóp monumentu odprawiona przez Dziekana Dekanatu Korczyńskiego, księdza Marka Małczęcia.

Oficjalnego otwarcia obchodów dokonał Burmistrz Nowego Korczyna Paweł Zagaja. W uroczystościach, upamiętniających wydarzenia, które miały miejsce na naszych terenach przed stu laty, a także okresu II Wojny Światowej, licznie udział wzięli i mieszkańcy naszej gminy. Kwiaty przy pomniku składali m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec Sławomir Kowalczyk, harcerze, kombatanci.

W oficjalnych przemówieniach podkreślano znaczenie pamięci pokoleniowej, tradycji i historii, które powinny pielęgnować szkoły i młode pokolenie.

Oprawę muzyczną uroczystości przygotowała Orkiestra im. Jana III Sobieskiego. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Starym Korczynie przedstawili okolicznościowy spektakl.

Na uroczystośćstawiły się poczty sztandarowe: Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Pszczoły "Wojnara" z Krzczonowa. Obie szkoły licznie reprezentowali uczniowie, zuchy i harcerze oraz nauczyciele wraz z dyrektorem Tomaszem Paluchem. Kuratorium Oświaty w Kielcach reprezentowała Elżbieta Szczęsna-Kusak wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej w Opatowcu. Przybyli również licznie mieszkańcy naszej gminy.

Do najbardziej krwawego, ale zwycięskiego starcia w bitwie pod Czarkowami doszło 23 września 1914 r. Wówczas w walkach u boku Józefa Piłsudskiego uczestniczyła większość późniejszych najwyższych dowódców Wojska Polskiego II Rzeczpospolitej. Byli to m.in. przyszli marszałkowie kraju: Józef Piłsudski, Edward Rydz Śmigły i Michał Rola-Żymierski oraz prawie stu przyszłych generałów Wojska Polskiego.

W 1928 r. w hołdzie poległym legionistom wzniesiono w Czarkowach Pomnik Zwycięstwa Legionów. Został on zbudowany wg projektu prof. Konstantego Laszczki. Odsłonił go prezydent RP Ignacy Mościcki. Pomnik przetrwał okupację hitlerowską, natomiast w styczniu 1945 r. wysadzili w powietrze żołnierze Armii Czerwonej. Został on odbudowany na początku lat 90. Inicjatywą kierował Komitet Odbudowy Pomnika zrzeszający działaczy społecznych z Kazimierzy Wielkiej, Nowego Korczyna, Pińczowa i Opatowca.

Na wysokiej, zwieńczonej orłem kolumnie pomnika widnieją nazwy miejscowości związane z pierwszymi walkami legionistów: Kielce, Nowy Korczyn, Ostrowce, Szczytniki, Czarkowy, Opatowiec. U jej podnóża znajduje się płyta grobu nieznanego żołnierza i wizerunek orderu Virtuti Militari.

Zdjęcia dzięki uprzejmości: Polskie Radio Kielce

Azbest - nabór wniosków

Zawiadomienie o naborze wniosków o udzielenie dotacji na usunięcie wyrobów zawierających azbest z nieruchomości znajdujących się na terenie...