10 lat KGW Kocina

Dodał: Bartek Data: 2023-02-28 12:36:54 (czytane: 1169)

Był tort, kwiaty i podziękowania dla Pań za aktywność i zaangażowanie oraz życzenia dalszej owocnej działalności.

W sobotę, 18 lutego 2023 r. Koło Gospodyń Wiejskich w Kocinie świętowało jubileusz 10-lecia działalności. Uroczyste obchody odbyły się w Klubie Seniora w Kocinie.

By złożyć najserdeczniejsze życzenia Paniom działającym na rzecz środowiska lokalnego w Kole Gospodyń Wiejskich już od dekady, przybyło wielu znamienitych gości.

Swoją obecnością zaszczycili nas: Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec Sławomir Kowalczyk, Sekretarz Powiatu Kazimierskiego Marek Krupa , Członek Zarządu Powiatu Kazimierskiego Michał Szczerba, Radny Powiatowy Adam Stoksik, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Opatowiec Łukasz Marzec, Dyrektor Zespołu Doskonalenia Zawodowego w Busku Zdroju Krystian Jarubas, Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Kazimierzy Wielkiej Małgorzata Magnes wraz z pracownikami, Panią Martą Borek i Sławomirem Kocińskim, Dyrektorzy Szkół Lucyna Tułak i Tomasz Paluch, Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Opatowcu Jarosław Naporowski, Proboszcz Parafii w Kocinie ks. Wojciech Michalski, Radni Gminy Opatowiec – Janusz Cabaj i Stanisław Kosiara, Sołtys Kociny Marek Pluta, Zarząd OSP w Kocinie z Tadeuszem Nurem na czele, Kapelmistrz Orkiestry Dętej Robert Pluta, Przedstawiciel Izb Rolniczych Jan Kopeć.

Gości powitała Przewodnicząca Koła Pani Małgorzata Bątkowska. Następnie pokrótce przedstawiono historię KGW i jego reaktywacji, która miała miejsce 27 lutego 2013 r. w świetlicy wiejskiej. W skład KGW weszło wówczas 23 mieszkanki Kociny.

W czasie tych 10 lat KGW zrealizowało wiele ciekawych inicjatyw. Dwukrotnie byłyśmy organizatorem Dnia Dziecka w naszej miejscowości, organizowałyśmy imprezy andrzejkowe, sylwestrowe i pikniki rodzinne. Miłym akcentem działalności Koła są wycieczki i wyjazdy, które integrują lokalną społeczność. Każdego roku bierzemy udział w Dożynkach Gminnych oraz Championacie, gdzie mamy możliwość pochwalenia się swoimi kulinarnymi talentami. Chętnie uczestniczymy w różnego rodzaju kursach i szkoleniach, a także spotkaniach, w których biorą udział Koła Gospodyń z terenu gminy czy powiatu. Kilkakrotnie uczestniczyłyśmy w konkursach kulinarnych Nasze Kulinarne Dziedzictwo. Nasze Koło aktywnie współpracuje z wieloma instytucjami: ŚODR, KRUS czy ARiMR.

W swojej działalności spotykamy się z dużą życzliwością i pomocą ze strony wielu osób. Jubileusz 10. lecia był doskonałą okazją do wyrażenia im naszej wdzięczności. Słowa podziękowania skierowano do Pana Burmistrza, Sołtysa Kociny, Członków OSP i wielu osób, które przez lata nas wspierały. Podczas uroczystości podziękowano także wcześniejszemu Zarządowi Koła oraz Koleżankom, które na przestrzeni tych lat działały w KGW.

Historia działalności Kół Gospodyń Wiejskich w Kocinie swoimi korzeniami sięga znacznie głębiej. Nasze prababcie i babcie w latach dwudziestych XX wieku działały w tego typu organizacji społecznej, o czym dowiadujemy się z przekazów naszych najstarszych mieszkańców. Dobrze natomiast mamy udokumentowaną działalność KGW w latach 1960-1990. Materiały te obrazują jak na przestrzeni lat zmieniały się obszary działalności Kół Gospodyń, które jako jedne z najstarszych polskich organizacji społecznych trwale zapisały się w historii wsi polskiej, a także w historię naszej ojczyzny.

Zarząd KGW Kocina

Zaproszenie na Gminny Dzień Kobiet