Wiadomości - Aktualności

1 MARCA Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wykletych

Dodał: Bartek Data: 2023-03-02 14:13:53 (czytane: 313)

W tym roku po raz trzynasty obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

To święto tych, którzy po 1944 roku przeciwstawili się próbom narzucenia siłą nowego ustroju politycznego w Polsce, nie zgadzali się, by Polską rządziła komunistyczna władza podporządkowana ZSRS. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę.

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostało rozstrzelanych siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Aby upamiętnić te wydarzenia, a także oddać hołd żołnierzom podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, prowadzącym nierówną walkę o suwerenność i niepodległość Polski, 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W środę 1 marca harcerze oraz uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Opatowcu uczcili pamięć Żołnierzy Niezłomnych. Starsze i młodsze dzieci przygotowały z tej okazji piękne plakaty, które zostały umieszczone na szkolnej wystawie. Na lekcjach nauczyciele przypomnieli, kim byli i o co walczyli Żołnierze Wyklęci. Uczniowie poznali historię Zygmunta Szyndzielarza ps. Łupaszka, Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora, Witolda Pileckiego ps. Witold, Józefa Kurasia ps. Ogień, Danuty Siedzikówny ps. Inka, Tadeusza Kuncewicza ps. Podkowa oraz innych żołnierzy.

Dzień 1 marca był kolejną lekcją naszej trudnej historii, ukazującą postacie i wydarzenia,
o których wszyscy powinniśmy pamiętać.

Anna Kaczmarczyk

Zdjęć w galerii: 12
Przeczytaj kolejną wiadomość:

Zaproszenie na mecz Wisła Opatowiec - Stal Mielec

...